Tags

Recent Articles

  • Mis on elektrijalgratas?
    Elektrijalgratas on kui täiesti tavaline jalgratas, millele on lisatud täiendavad...
    0 comments
  • Milline jalgratas valida?
    Õige jalgratta valimine pole lihtne ülesanne. Sõltub see paljudest teguritest. Kas...
    0 comments

Milline jalgratas valida?

334 Views

Õige jalgratta valimine pole lihtne ülesanne. Sõltub see paljudest teguritest. Kas ratas sportimiseks, iga päeva sõiduks või hoopis matkamiseks? Ja sõit millises keskkonas? Kas linnas, manteel, metsas või kõik läbisegi? Lisaks siin veel värv, jalgratta margi eelistus jms. Palju küsimärke ja ka vastuseid võib anda samapalju.

Alljärgnev on väke ülevaade erinevatst jalgratta tüüpidest.

Maastikuratas (MTB)

Maastikujalgratas

Need jalgrattad on mõeldud sõitmiseks pinnaseta teedel (põllu- ja metsateed, raske maastik, jne). Maastikujalgratas on ehitataud ja komplekteeritud nii, et need pakuksid ratturile paremat kontrolli ja sõidumugavust ning oleksid vastupidavamad rasketel sõiduoludel. Väiksem ja robustsem raam ning kõrgem keskosa, mis tagab parema läbitavuse maastikul. Rehvid on laiad, et vastuvõtta lööke ja tagada parem haarduvus ebatasasel ja libedal pinnal. Lai käiguvahemik tagab vajaliku jõudluse sõidul. Tavaliselt on maastikurattad varustatud amortisaatoritega (eesmine või eesmine ja tagumine ), mis tagavad sõidu stabiilsuse ja pehmendavad lööke ja vibratsiooni. Kõvakattega teel sõites maastikurattaga tuleb arvestada ebamugava sõiduasendiga ja suurema veeretakistusega.

 

Maanteeratas (MNT)

Maanteratas

Tegemist on kõige kiiremate, kergemate ja aerodünaamilisemate jalgrataste tüübiga. Maanterattad on mõeldud kiireks sõiduks kõvakattega teedel. Raam on konstrueeritud nii, et see oleks võimalikult jäik ja samal ajal kerge. Geomeetria valitakse nii, et jalgratas reageeriks kiiresti ja täpselt ratturi liigutustele. Komponendid, eriti rattad, on kergemad kui teistes kategooriates (need ei pea vastuvõtma nii palju lööke). Kitsad ja kõrge siserõhuga rehvid vähendavad veeretakistust võimalikult palju. Madalale asetatud ja kumer juhtraud pakub ratturile head tuge tõusudel, sprintides ja asendit, mis parandab sõidu aerodünaamikat. Seda jalgratast on soovitv kasutada ainult kõvakattega teedel (raam ja komponendid ei ole mõeldud maastikusõiduks).

Hübriidratas/Universaalratas (GROSS)

Hubriidjalgratas

Tegemist on universaalse jalgrattatüübiga, mis sobib sõitmiseks nii teedel kui ka kergemates maastikutingimustes (head ja mitte liiga ebatasased põllu- ja metsateed). Kontseptsioon on pärit maanteeratastelt, millel on sama ratta läbimõõt, kuid vastupidavama raamiga, mitme käiguga, püstisema sõiduasendi ja laiema rehvidega. Erinevalt maastikurattast pakub hübriidratas mugavamat ja püstisemat sõiduasendit. Hõlpsalt saab lisada ka täiendavat lisavarustust: porilauad, pakiraam, tuled jne. Hübriidjalgratas pole sobilik sõiduks raskel maastikul.

 

Linnaratas

Linnajalgratas

Jalgratta raami disainil on silmaspeetud eelkõige mugavat sõiduasendit, kompaktsust ja head manööverdamisvõimet. Kuna läbitavad vahemaad on väiksed ja kõvakattega teedel, siis on ka käikude vahemik väiksem (1-9). Kasutuses on erinevad rattasuurused. Tavaliselt on linnaratas ka vajaliku lisavarustsega: porilauad, pakiraam, tuled jms.

 

 

Elektrijalgratas

Elektrijalgratas keskmootoriga

Jalgrattale on lisatud elektriajam, mis annab jalgrattal liikumisele lisajõudu. Elekriajam töötab ainult väntamise ajal. Elektrajami maksimaalne lubatud võimsus 250W. Lisaks elektrajamile on jalgrattale monteeritud veel elektritoiteks vajalik aku ja erinevad juhtseadmed. Elektrijalgratas pakub vähema füüsilise pingutusega läbida pikemaid vahemaid kiiremini.

 

 

Kokkupandavad jalgrattad

Kokkupandav jalgratas

Kokkupandav jalgratas kokkupandavana võtab ladustamisel vähe ruumi. Samuti mahub auto pakiruumi ja saab kaasavõtta ka ühistransporti. Kasutusel on väiksemad rattamõõdud. Ratas on sobilik vabaaja jalgrattaks ja sõiduks linnatänavatel.

 

 

 

Lasterattad

Laste jalgratas

Lasterattad on spetsiaalselt loodud lastele ja noortele. Need rattad on väiksemad ja kergemad, et sobida noorte ratturite vajadustele ja võimetele. Lasterattad on saadaval erinevates suurustes ja stiilides, et pakkuda mugavat ja turvalist sõidukogemust erinevas vanuses lastele. Paljud mudelid on varustatud abiratastega, mis aitavad lastel tasakaalu säilitada ja õppida. Soovitatav ratturi kaal sõltub konkreetse ratta mudelist ja suurusest:

  • Rattad (jooksud) mõõduga 12“ kuni 30 kg.
  • Rattad (jooksud) mõõduga 14“ kuni 35 kg.
  • Rattad (jooksud) mõõduga 16“ kuni 40 kg.

 

Noorukite rattadNoorukite jalgratas

Nuurukite rattad on mõeldud lastele ja noorukitele vanuses umbes 8 kuni 12 aastat, o lenevalt nende pikkusest ja oskustest. Need rattad on tavaliselt väiksemad kui täiskasvanute rattad, kuid suuremad kui lasterattad, et sobituda kasvava keha ja oskustega. Juuniorratastel võib olla erinevaid funktsioone ja stiile, et pakkuda noortele ratturitele turvalist ja mugavat sõidukogemust ning arendada nende oskusi. Soovitatav ratturi kaal sõltub konkreetse ratta mudelist ja suurusest.

  • Rattad (jooksud) mõõduga 18“ kuni 45 kg.
  • Rattad (jooksud) mõõduga 20“ kuni 50 kg.
  • Rattad (jooksud) mõõduga 20“ (MTB) kuni 50 kg.
  • Rattad (jooksud) mõõduga 24“ (MTB) kuni 60 kg.

 

Veel oluline millele mõelda jalgratta valikul.

Kasutusala: Kus sa kavatsed peamiselt sõita? Linnas, maanteel, metsaradadel või erinevatel teedel? - Kui sageli ja kui pikalt sa kavatsed sõita?

Eelarve: Jalgrataste hinnad varieeruvad suuresti. Mõtle, kui palju oled valmis kulutama. - Kvaliteetsemad rattad maksavad rohkem, kuid kestavad tavaliselt kauem ja pakuvad paremat sõidukogemust. Proovi erinevaid jalgrattaid - Enne ostmist proovi erinevaid mudeleid ja tüüpe. - Jalgrattapoed tavaliselt võimaldavad proovida ka enne ostu jalgrattad. Samas saab ka asjakohast hüva nõu ja soovitusi.

Õige raami Suurus: Õige raami suurus on mugava ja efektiivse sõidu jaoks väga oluline. - Siin saab abi jalgrattapoodidest, kus on ka vastavad jalgrataste tootjapoolsed juhised.

Lisavarustus ja mugavus: Mõtle, milliseid lisatarvikuid sa vajad (nt. pakiraam, porilauad, rattalukk, tuled). - Sõidumugavuse osas on oluline sadul ja õigesti seadistatud juhtraud (lenks) vastavalt sõiduasendile.

Hooldus ja Remont: Oluline on ka edaspidine jalgratta hooldus. Kui soovid jalgratta hooldust või remonti ise teha, siis on vajalik ka vastavate määrete ja tööriistade olemasolu. Tõhusat jalgratta hooldust ja remonti pakuvad ka enamus jalgrattapoed.

Kui oled teinud valiku ja leidnud just selle mis vaja, siis oled saanud endale hea sõbra aastateks.

Pühapäev Esmaspäev Teisipäev Kolmapäev Neljapäev Reede Laupäev January February March April May June July August September October November December